Szukasz projektanta wnętrz ? Czy istnieje idealny dla Ciebie ? Jak go znaleźć spośród wielu ofert?
Jeśli mierzysz się z zadaniem wyboru architekta wnętrz, który zaprojektuje Twoje wymarzone mieszkanie lub dom i zacząłeś wpisywać hasło „projektant wnętrz” w wyszukiwarce, to już wiesz, że wybór jest ogromny. Jak do tego dodamy jeszcze wyświetlające się później strony różnych projektantów na Facebooku czy Instagramie to mętlik w głowie gwarantowany.
Aby nieco pomóc Ci w tym trudnym zadaniu, w tym wpisie podam Ci kilka wskazówek na co zwrócić uwagę przeglądając oferty i strony internetowe architektów wnętrz.
1. Pierwsza sprawa bardzo ważna – jakie wnętrza Ci się podobają i jaki lubisz styl we wnętrzach ?
Przeglądanie stron internetowych biur projektowych zacznij od tych, które w swoim portfolio mają takie wizualizacje/realizacje, które stylistycznie wiążą się z tym, co Tobie się podoba. Jeśli lubisz wnętrza w stylu glamour to bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że nie dogadasz się z projektantem, który projektuje głównie wnętrza loftowe czy industrialne i na odwrót. Nie wynika to z tego, że projektant nie będzie znał kluczowych elementów stylu glamour tylko z faktu, że po prostu wyspecjalizował się w innej tematyce i w tej innej dobrze się czuje i świetnie się w niej porusza, a wspomnianego stylu glamour po prostu „nie czuje”.
Dlaczego dobra relacja między projektantem a inwestorem i tzw. „nić porozumienia” jest kluczowa dla powodzenia całego projektu aranżacji wnętrz ?
O tym możesz dowiedzieć się w tym wpisie -> KLIK -> O RELACJI KLIENT – ARCHITEKT WNĘTRZ
2.Oferta – projekt stacjonarny czy projekt on – line ?
Usługa zdalnego projektowania wnętrz zyskała bardzo na popularności od marca 2020 roku ( z uwagi oczywiście na pandemię koronawirusa). Wiele biur projektowych dodało taką usługę do swojej oferty a część nawet w głównej mierze przerzuciła się na taki system pracy. Dlatego w punkcie drugim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolisz kontakt osobisty z projektantem ( zwłaszcza na początkowym etapie współpracy) czy może z jakiś przyczyn ( np. częste wyjazdy służbowe itp.) wolisz współpracę w pełni zdalną. W zależności od swoich preferencji takiego projektanta i takiej oferty szukaj.
Pamiętaj jednak, że o ile w przypadku mieszkania/domu w stanie deweloperskim współpraca zdalna może przebiegać w miarę gładko, o tyle w przypadku mieszkania do remontu na początkowym etapie zaangażowanie Inwestora będzie bardzo duże z uwagi na konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji pomiarowej oraz wykonania zdjęć i wysłania wszystkiego do projektanta. W takim przypadku Projektant nie będzie brał odpowiedzialności za podane wymiary, a tym samym, gdy w czasie realizacji pojawi się gdzieś błąd np. 10 cm będziesz musiał prawdopodobnie poradzić sobie sam wraz z ekipą wykonawczą.
Czy projekt w pełni zdalny jest tańszy ?
Odpowiedź brzmi : to zależy.
Mogłoby się wydawać, że to oczywiste że powinien być tańszy bo projektant nie musi nigdzie jeździć, nie musi poświęcać czasu na spotkanie czy inwentaryzację. Ale to nic bardziej mylnego bowiem wszystkie wytyczne projektowe i tak trzeba jakoś ustalić w formie wideo rozmowy lub obszernej ankiety, którą projektanci przygotowują np. na specjalnych platformach, gdzie później też wrzucają cała dokumentacje projektową do której masz dostęp 24h/dobę 7 dni w tygodniu. A to wszystko po prostu kosztuje. Opłaty abonamentowe, stworzenie całego systemu obsługi klienta on – line, itp. Zatem wbrew pozorom projekt w pełni zdalny w cale nie musi być tańszy a może być na tym samym poziomie co tradycyjny model współpracy, a wymagający jednak większego zaangażowanie Inwestora.
3.Jaki rodzaj współpracy Ciebie interesuje? Sam projekt czy projekt z nadzorem a może full opcja czyli projekt pod klucz?
Teraz masz szanse zrobić selekcje wśród wybranych biur projektowych pod kątem tego, czy oferują np. usługę pod klucz jeśli tak owej szukasz. Najwięcej będzie oczywiście tych osób, które oferują same projekty, ale w różnych opcjach i to też ważne bo może akurat nie interesuje cię cały projekt kompleksowy z rysunkami technicznymi a same wizualizacje, także na to też zwróć uwagę.
Czym różni się projekt kompleksowy od projektu z nadzorem czy usługą projektowania pod klucz możesz przeczytać tutaj -> KLIK <-
4.Styl mamy wybrany, model współpracy też, wiemy jaki zakres projektu nas interesuje. Co dalej?
Strona internetowa + Facebook + Instagram
Bazowy źródłem gdzie znalazłeś projektantów są za pewne strony internetowe. Oprócz przejrzenia portfolio danego projektanta warto zajrzeć też do innych zakładek na stronie internetowej, np. do informacji o mnie, czy na bloga jeśli taki jest prowadzony. Możesz też odwiedzić profil danego projektanta na Facebook’u czy Instagramie.
A po co to wszystko?
Żeby lepiej „poznać” daną osobę. Zobaczyć czy oprócz projektów pokazuje np. kulisy swojej pracy, czy w Twojej opinii zna się na rzeczy bo np. tworzy merytoryczne treści na blogu czy w mediach społecznościowych, czy jesteś po prostu w stanie zaufać tej osobie. Tutaj dobrą formą na „poznanie” projektanta i stwierdzenie czy znalazłbyś wspólny język z tą osobą są instastories na Instagramie i/lub relacje na Facebook’u.
Jeśli spośród wielu projektantów wybrałeś już kilka lub może nawet jedną osobę przychodzi czas na kontakt z architektem i zadanie mu kilku kluczowych pytań, które pomogą Ci zweryfikować czy dana osoba/biuro projektowe to dobry wybór.
Podam Ci poniżej kilka ważnych kwestii na które w czasie takiej rozmowy/ e – maila warto zwrócić uwagę:
– umowa na projekt – czyli podstawowa sprawa – ważne, aby w niej była zawarta ilość możliwych poprawek/ wariantów projektu, podział płatności , harmonogram przekazywania poszczególnych etapów projektu klientowi, opis i zawartość projektu itp. (ja zazwyczaj omawiam główne punkty umowy na pierwszym spotkaniu a cała umowę wysyłam na maila do zapoznania się na spokojnie w domu),
– rysunki techniczne – czy w opracowaniu będą zawarte: rzut zmian budowlanych/lokatorskich, rzuty elektryki (wytyczne do rozmieszczenia gniazd elektrycznych, wraz z podaniem ich wysokości, rozmieszczenie wyprowadzeń elektr. oświetleniowych) , lokalizacje przyłączy wod-kan, rysunek sufitów podwieszanych( jeśli tak owe się pojawią), rysunek układu podłogi i płytek, projekt malowania ścian, sufitów i okładzin ściennych, widoki (kłady) ścian zwłaszcza w kuchni i łazience, rysunki mebli na zamówienie dla stolarza,
– czy dany projektant współpracuje/ może polecić ekipę wykonawczą i/lub stolarza – z doświadczenia wiem, że niektórzy inwestorzy mają już swoje sprawdzone ekipy lub z polecenia a inni liczą na fachowców od projektanta, ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza przy projektach w opcji pod klucz,
– budżet – jeśli masz nieograniczony budżet na wykończenie/remont swojego domu/mieszkania to ten punkt możesz pominąć, ale myślę, że w większości przypadków jako Inwestor zakładasz sobie jakiś próg finansowy, którego nie chcesz przekroczyć i to jest bardzo ważne pytanie do projektanta – czy tworząc projekt pracuje na budżecie zadanym przez klienta, pamiętając, że materiały wykończeniowe to nie wszystko bo mamy jeszcze koszty robocizny, chemii budowalnej itp. , które w kosztorysie należałoby uwzględnić. Jest to niezwykle ważne, aby stworzony projekt był nie tylko piękny, ale przede wszystkim wykonalny w Twoim budżecie. Bo zaprojektować tak naprawdę można wszystko, ale to wszystko też kosztuje i znajomość cen zarówno materiałów jak i robocizny przez projektanta moim zdaniem jest kluczowa do udanej realizacji projektu – a na to przecież liczy każdy Inwestor zaczynając współpracę z architektem wnętrz.
Pytań do projektanta, czy indywidualnych kwestii decydujących o wyborze, może być oczywiście jeszcze więcej, ale myślę, że wymieniłam te najważniejsze, które pozwolą Ci zweryfikować czy dany projektant/ biuro projektowe to dobry wybór dla Ciebie!
Czy wiesz, że ………….
…jeśli wahasz się nad podjęciem decyzji związanej z rozpoczęciem współpracy z projektantem to na koniec chciałam jeszcze zwrócić Twoją uwagę na jedną rzecz.
Wartość usługi projektu kompleksowego wnętrz to ok 1 – 2 % ceny zakupu mieszkania. A gdybyśmy chcieli zsumować cenę mieszkania i cenę jego wykończenia z materiałami, robocizną itp. to ten procent jeszcze się zmniejsza. Kupując projekt kupujesz też coś bezcennego – swój czas. Dzięki współpracy z architektem wnętrz już nie musisz tracić kilkadziesiąt godzin na chodzenie po salonach, sklepach z materiałami wykończeniowymi, nie musisz przeglądać setki stron internetowych w poszukiwaniu mebli czy lamp. To wszystko zrobi za Ciebie projektant, a dodatkowo w cenie projektu otrzymujesz też wszystkie wytyczne dla ekip, stolarza, jesteś cały czas w kontakcie z projektantem więc możesz o wszystko zapytać. A zatrudniając architekta na etapie zakupu mieszkania/domu możesz jeszcze sporo pieniędzy zaoszczędzić wprowadzając w odpowiednim czasie zmiany w układzie mieszkania/domu i/lub zmiany w lokalizacji punktów elektrycznych.
Z mojego punktu widzenia…
W mojej pracowni stawiam przede wszystkim na spotkania, zwłaszcza w początkowej fazie projektu. Zapraszam klientów na rozmowę, przy kawie, w spokojnej i przyjaznej atmosferze. Kontakt osobisty ma dla mnie ogromne znaczenie i wiem, że dla Inwestorów także – dzisiejsze cuda techniki takie jak wideorozmowy, wideokonferecje itp. są świetne i na pewno w wielu przypadkach się sprawdzają natomiast, zauważyłam, że Inwestorom o swoich potrzebach łatwiej rozmawia się na spotkaniach. Jest to idealny moment na omówienie głównych założeń projektowych, układu funkcjonalnego, określenie wytycznych do projektu, rozwianie wszelkich wątpliwości, zadanie dodatkowych pytań jak również znalezienie tzw. „nici porozumienia” i tego czy „nadajemy na podobnych falach” – bowiem po podpisaniu umowy będziemy w stałym kontakcie telefoniczno/mailowym przez najbliższych kilkanaście tygodni.
Pamiętaj, ważne jest, aby znaleźć projektanta, który odczyta Twoją wizję i przełożył ją na projekt a w konsekwencji na Twoją wymarzoną przestrzeń do życia. Jeśli czujesz, że mogę to być ja to chętnie przeprowadzę Cię przez cały proces. Wyślij mi wiadomość i porozmawiajmy o konkretach. 🙂