Małe jest piękne, ale może być też funkcjonalne.

Gdy na 35m2 trzeba zmieścić: strefę wejściową, kuchnię, salon, łazienkę, sypialnię i jeszcze jakieś miejsce do przechowywania by się przydało, to trzeba wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności projektowych. Mieszkanie musi być funkcjonalne, ale też ciekawe wizualnie, ma przyciągać uwagę, ale jednocześnie nie przytłaczać „designem”. W końcu to mieszkanie na wynajem długoterminowy. Wnętrza mają zaciekawić potencjalnego najemcę, dać poczucie przytulnego klimatu, a mimo wszystko pozostać w miarę neutralne.

Czy to wszystko jest w ogóle możliwe w jednej inwestycji, w jednym mieszkaniu, na powierzchni tylko 35m2 ?

Oczywiście, kto mnie zna, ten wie że uwielbiam wyzwania.

Dwa pewniki

Na pierwszym spotkaniu, przed rozpoczęciem projektu, Inwestorzy za pewne punkty całego projektu określili to, że strefa dzienna ma być jasna, przytulna z elementami drewna w ciepłym odcieniu. Drugi „must have” to mocniejsza, ciemniejsza łazienka. Reszta decyzji projektowych należała do mnie. Oczywiście jasno określiliśmy fakt związany z budżetem realizacji i rodzaj wykorzystywanych produktów i materiałów. I tak powstał:

Projekt kombinowany

Częściowo zastosowaliśmy meble na wymiar, aby „wycisnąć” z zastanej powierzchni ile się da, ale
w racjonalny !!! sposób. A tam gdzie można było decydowaliśmy się na meble gotowe.

Kuchnia i strefa wejścia kluczem do sukcesu

Dokładny rzut i ilość miejsca jaką mieliśmy do wykorzystania pokazuję  i omawiam w tym KLIK>>VLOGU<<KLIK

Tutaj dodam tylko, że kuchnia choć powierzchniowo nie zajmuje dużo miejsca to układ zabudowy,  szafki do sufitu, półwysep sprawiają, że ze spokojem da się w tej kuchni wygodnie przygotowywać posiłki oraz mamy naprawdę całkiem sporo miejsca na przechowywanie. Zarówno kuchnia jak i sąsiadująca szafa zostały wykonane na wymiar.

Skoro o szafie mowa to jednocześnie pełni ona oczywiście funkcję przechowywania, ale też wydziela strefę wejściową i przymyka widok od wejścia na kuchnię. Dzięki czemu po wejściu do mieszkania nie czujemy się jakbyśmy od razu wchodzili do kuchni. Mały zabieg funkcjonalno – stylistyczny a jakże ważny dla percepcji całości.

Salon – mały i uroczy

W strefie wypoczynkowej mamy meble gotowe z popularnej sieciówki. Jasne kolory, lekkie, proste formy mebli dopełniają całości, podobnie jak dodatki – plakaty na ścianie za sofą oraz zasłony.

Kolor zielony sprzyja relaksowi…

Dlatego też znalazł się na jednej ścianie w sypialni. Zieleń wstępuje tutaj w zgaszonej tonacji, z którą pięknie komponują się drewniane stoliki nocne i rama łóżka. Miejsca na ubrania oczywiście jest w postaci szafy (produkt gotowy), z białymi frezowanymi, frontami. Dodatki w stylu boho w postaci lampy sufitowej i dekoracji na ścianie dodają klimatu i przyjemnego wyrazu całemu wnętrzu.

Łazienka z mocnym akcentem

Jak już wspominałam na początku tego wpisu, ciemniejsza łazienka to było życzenie Inwestorów. Zastosowaliśmy 3 rodzaje płytek. Jasne szare na podłodze i jednej ścianie, drewnopodobne w strefie prysznica oraz dekoracyjne z fakturą 3d i z odcieniami brązu, granatu, szarości na ścianie z umywalką na wprost wejścia. Szafka pod umywalką to produkt gotowy z marketu budowlanego podobnie jak sosnowe drzwi ażurowe (pomalowane na biało) zamykające wnękę. Stolarz jedynie wykończył wnękę białymi płytami laminowanymi oraz dodał półki. Przy lustrze przysłowiową „kropkę nad i” stawia wisząca lampa z żarówką w stylu vintage dająca przyjemne, ciepłe światło.

Podsumowując…

Teraz może powinnam wstawić tutaj link kierujący do oferty wynajmu tego mieszkania, ale zostało ono wynajęte jeszcze zanim w pełni zostały skończone wszystkie prace, także myślę, że to już jest najlepsza reklama i opinia dla tej realizacji.

Dla mnie najważniejsze jest też to, że Inwestorzy byli bardzo zadowoleni z projektu, a sama realizacja zaskoczyła ich bardzo pozytywnie. Jak sami mówili – efekt końcowy przerósł wszelkie oczekiwania. W takim wnętrzu, o takim klimacie musi się z pewnością dobrze mieszkać.

Każda realizacja projektu to dla mnie ogromne emocje, stres, odpowiedzialność, ale też bardzo pozytywne chwile, gdy widzę uśmiech na twarzach Inwestorów, gdy rozmawiamy, gdy to co było w komputerze i na wizualizacjach nabiera realnych kształtów, naturalnego światła, barw, faktur, materiałów….

Dokąd zabiorę Was następnym razem ???

Mam nadzieję, że zobaczycie już niedługo.

Ewa 🙂

👉Kto oprócz czytania lubi oglądać i słuchać to zapraszam na VLOG z realizacji. Tam więcej opowiadam o zastosowanych materiałach, rozwiązaniach, co skąd i dlaczego.
https://www.youtube.com/watch?v=0lVNP_k4u2A

👉Wizualizacje, co by porównać je z realizacją możecie zobaczyć tutaj👇👇
https://www.ekkpracowniaprojektowa.pl/portfolio/2063/

i tu👇👇
https://www.ekkpracowniaprojektowa.pl/portfolio/2084/

👉Zdjęcia z realizacji tutaj👇👇
https://www.ekkpracowniaprojektowa.pl/portfolio/2358/

👉Kulisy pracy architekta wnętrz na moim Instagramie👇👇
https://www.instagram.com/ekk_pracowniaprojektowa/

Scroll to Top
Przewiń do góry