Projekt wnętrz przyjazny dziecku. Co powinien przewidywać?

pokój dla dziecka

Dziecko w domu ma określone potrzeby, również z jego obecnością wiążą się pewne zagrożenia i ograniczenia, na które osoby dorosłe na co dzień nie zwróciłby uwagi, bo dla nich jest to praktyczne. Jeśli jednak w domu pojawia się dziecko, lub kupujemy mieszkanie czy dom i mieszka z nami kilkulatek, to powinniśmy w czasie urządzania całego domu wziąć pod uwagę jego obecność we wszystkich pomieszczeniach, a nie tylko własnym pokoju.

O czym warto pamiętać urządzając wnętrza, w których będzie mieszkać także dziecko?

Aranżacja wnętrz to proces twórczy, który opieramy o konkretne wymagania, pomysły i potrzeby. Oprócz tego musimy również trzymać się założeń projektowych. Jeśli przestrzeń mieszkalna ma być przeznaczona dla rodziny z dzieckiem, to z pewnością warto zadbać o dodatkowe rozwiązania, które ułatwią mu korzystanie z wszystkich pomieszczeń. Kuchnia uznawana jest, nie bez powodu, za jedno z bardziej niebezpiecznych pomieszczeń w domu. Oczywiście rodzice powinni zadbać o zabezpieczenia szafek, gazu czy piekarnika, tak, aby dziecko było bezpieczne. Od strony aranżacyjnej warto zadbać o ulokowanie w kuchni specjalnych schodków dla dzieci, które umożliwią chociażby wspólne gotowanie z mamą.

Przechodząc płynnie z kuchni do jadalni, zapewnijmy nakładkę na krzesło dopasowaną do wieku dziecka. W ten sposób zyska ono swoje miejsce przy wspólnym stole i od najmłodszych lat będzie jadło posiłki wspólnie z rodzicami.

Jakie jeszcze pomieszczenia powinny odpowiednio dopasować się do dziecka?

W salonie przy małych dzieciach unika się szklanych i niskich mebli, które mogłyby stanowić potencjalne niebezpieczeństwo. Warto również zwrócić uwagę na podłogę, jeśli chcemy umieścić mniejszy dywan w formie ozdoby w części pomieszczenia, to jego zaginające się rogi, czy przesuwanie się może być przyczyną upadków. W łazience z kolei przyjrzyjmy się podłodze i innym powierzchniom czy nie powodują ryzyka poślizgu? Również wysoka umywalka może być problemem, chyba że podobnie jak w kuchni zadbamy o dopasowane schodki.

Scroll to Top
Przewiń do góry