MAŁA ŁAZIENKA – JAKI PRYSZNIC WYBRAĆ ??

Dziś na „warsztat” bierzemy prysznic. Do małej łazienki to często jedyna opcja. Ale jaki wybrać? Z drzwiami przesuwnymi, rozwieranymi, prosty, półokrągły. Opcji jest wiele. Pewnie nie zaskoczę Was, pisząc, że wszystko zależy od indywidualnego układu pomieszczenia. Natomiast w tym wpisie dam Wam kilka wskazówek na co zwrócić uwagę. Pokażę też kilka możliwości układu prysznica na przykładzie małej 2,94 m2 łazienki.

JAKE UKŁADY KABINY PRYSZNICOWEJ ZNAJDZIEMY NA RYNKU ?

1.PÓŁOKRĄGŁA, DRZWI ROZWIERANE PODWÓJNE
2. PÓŁOKRĄGŁA DRZWI ROZWIERANE POJEDYNCZE
3. PÓŁOKRĄGŁA DRZWI PRZESUWNE
4. KWADRATOWA, DRZWI PRZESUWNE POJEDYNCZE
5. KWADRATOWA,
DRZWI PRZESUWNE,
PODWÓJNE
6. PIĘCIOKĄTNA, DRZWI ROZWIERANE
7. PIĘCIOKĄTNA, DRZWI WAHADŁOWE PODWÓJNE
8. PIECIOKĄTNA, DRZWI WAHADŁOWE POJEDYNCZE

Powyższe układy pochodzą ze strony producenta Radaway [klik]. Nie jest to żadna współpraca. Po prostu najczęściej w projektach wykorzystuję kabiny prysznicowe tego właśnie producenta, z uwagi na bardzo dobrą jakość produktu (szkło jak i profile). Nie są to oczywiście wszystkie możliwe rozwiązania.

W zależności od wyboru rodzaju drzwi (przesuwne/ rozwierane) wygląd kabiny tj. ilość/ grubość profili ulega zmianie. Poniżej widok na kabiny półokrągłe – drzwi rozwierane. Kolor profili: złoto, czarny, chrom.

źródło: https://www.radaway.pl/

W przypadku kabiny półokrągłej z drzwiami przesuwnymi, na górze pojawia się często dodatkowy profil (prowadnice). Niestety wówczas kabina nie wygląda już tak delikatnie. Ale co najważniejsze – w małych mieszkaniach to często jedyna opcja. Widok poniżej.

źródło: https://www.radaway.pl/

RODZAJ KABINY NA PRZYKŁADZIE ŁAZIENKI 2,94 m2

WARIANT NR 1 – kabina narożna półokrągła z drzwiami przesuwnymi. Zajmuje najwięcej miejsca w łazience, ale też będzie najwygodniejsza.

WARIANT NR 2 – kabina pięciokątna. Ciekawa alternatywa, gdy mamy mało miejsca i nie podoba się nam kabina półokrągła oraz ze względów użytkowych wolimy drzwi rozwierane. Nie jest to układ idealny dla tej łazienki. Natomiast jest to pewien kompromis między funkcją a tym co się podobało Pani Inwestor w tym konkretnym mieszkaniu.

WARIANT 3 – dla tej łazienki najkorzystniejszy. Zakłada przeniesienie pralki do kuchni i umieszczenie w zabudowie. W łazience pojawia się, natomiast kabina narożna z drzwiami przesuwnymi podwójnymi. Taki układ daje najwięcej „przestrzeni” w tej łazience.

Jak wyglądała łazienka przed remontem a jak po ? Możecie zobaczyć poniżej:

PRZED
PRZED
PO – widok na umywalkę
PO – widok na kabinę pięciokątną
PO – widok z góry
PO – widok na zabudowę wc
PO – widok od strony korytarza

Poniżej jeszcze kilka widoków na różne rodzaje kabin:

 1. PIĘCIOKĄTNA, DRZWI ROZWIERANE
 2. KWADRATOWA/PROSTOKĄTNA DRZWI PRZESUWNE POJEDYNCZE
 3. PIĘCIOKĄTNA, DRZWI ROZWIERANE
 4. KWADRATOWA, DRZWI ROZWIERANE PODWÓJNE

O CZYM PAMIĘTAĆ PRZY WYBORZE KABINY?

 • Układ łazienki
 • Możliwość/ chęć przeróbki instalacji wod – kan
 • Lokalizacja sprzętów sanitarnych
 • Wielkość, lokalizacja pralki (czy jest opcja umieszczenia w pom. gosp./kuchni)
 • Wybór drzwi i układu samej kabiny – sprawdź czy przy wyborze drzwi rozwieranych będziesz mieć wygodną ilość miejsca na ich otwarcie
 • Preferencje kolorystyczne dot. profili
 • Rezygnacja z brodzika i jednolita podłoga bez wydzielenia strefy prysznica (np. te same płytki podłogowe w całej łazience optycznie powiększą przestrzeń)

Na stronie Radaway jest opcja dostosowania kabiny do naszych indywidualnych preferencji [klik]

Jeśli nie potrzebujesz pełnego projektu a chciałabyś/chciałbyś skonsultować układ swojej łazienki, dostać gotowe pomysły i rozwiązania sprawdź moją ofertę [klik] na konsultacje.

Ewa 🙂

Scroll to Top
Przewiń do góry