Co zrobić żeby mieszkanie lub dom był przytulny, ponadczasowy i w Twoim stylu?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i nie należy do najprostszych, mam jednak nadzieję, że dzięki stworzonemu przeze mnie podziałowi na 3 główne elementy uda Ci się zupełnie inaczej spojrzeć na przestrzeń w której mieszkasz. Pamiętaj też, że wiele zależy od zakresu remontu czy wykończenia jaki planujesz bo co innego można zrobić aranżując nowe mieszkanie lub robiąc kapitalny remont już istniejącego a co innego zaplanujesz robiąc tylko odświeżenie np. danego pomieszczenia. Niezależnie jednak od zakresu prac powinieneś zacząć od:
KROK 1 – FUNKCJA I OŚWIETLENIE
W pierwszym etapie należy zastanowić się nad układem funkcjonalnym mieszkania/domu. Czy rozmieszczenie pomieszczeń i ich gabaryty nam odpowiadają. A w przypadku aranżacji jednego pomieszczenia, czy układ mebli jest odpowiedni, czy może należy coś zmienić. Podział danego pomieszczenia na strefy będzie pomocny przy ustaleniu oświetlenia, jego funkcji, natężenia, barwy i kierunku padającego światła. Należy pamiętać też o tym, że niepowtarzalny klimat we wnętrzu tworzy właśnie oświetlenie. A dokładnie jego podział na: główne tj. podstawowe, punktowe tj. skupione/ukierunkowane oraz dekoracyjne nadające przytulności, klimatu, sprzyjające relaksowi. To wszystko to bardzo duże uogólnienie w temacie programu funkcjonalnego, jednakże wyjściowe do analizy i wprowadzenia zmian w danym wnętrzu.
KROK 2 – MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE I/LUB BEZPIECZNA BAZA
Drugi krok, który podejmujemy podczas aranżacji pomieszczeń to wybór materiałów wykończeniowych. Będzie on zależny od stylu który nam się podoba oraz oczywiście od budżetu jakim dysponujemy. Warto tutaj bardzo dokładnie przemyśleć jaki efekt chcemy osiągnąć. Czy nasze wnętrze wpisuje się w określoną stylistykę czy jest to połączenie kilku trendów. Czy przewidujemy za jakiś czas kolejne zmiany czy chcemy stworzyć tzw. bezpieczną bazę kolorystyczno – modelową i poddawać ją cyklicznym zmianom za pomocą dodatków. Pamiętaj, że jeżeli postawisz na klasyczne materiały i wzory Twoje wnętrze będzie cały czas modne i nie będzie wrażliwe na zmieniające się co roku trendy, a myślę że to bardzo ważna sprawa, bo raczej nikt co roku nie planuje robić dużego remontu.
Jakie materiały wykończeniowe będą ponadczasowe?
Wszelkie odcienie naturalnego drewna dębowego stosowane np. na podłodze , w tradycyjnym układzie lub w jodełkę, która wcale nie jest chwilową modą a powrotem do dawnych, eleganckich układów podłóg. Podobnie sprawa się ma w przypadku płytek – wszystkie te które będą stonowane, z delikatnym wizerunkiem kamienia lub tzw. użyłowienia nie przeminą wraz z końcem sezonu.
Stworzenie bezpiecznej bazy kolorystycznej również będzie ponadczasowym rozwiązaniem. Bezpieczne kolory we wnętrzach to wszelkie odcienie bieli, beżu, szarości w pastelowych barwach. Tutaj można też zastosować zasadę 70/20/10, gdzie 70 % kolorystyki we wnętrzu przeznaczamy na spokojną , neutralną, bezpieczną bazę, 20% to odcień uzupełniający a 10 % to kolor kontrastowy dla całości. Te 10% może stanowić np. kolor i materiał zasłon lub ciekawa tapeta. Możliwości jest bardzo dużo.
KROK 3 – DODATKI
Nic tak nie dodaje wrażenia przytulności i nie ociepla wnętrza jak umiejętnie dobrane dodatki – ciepłe, mięsiste, wełniane koce, poduszki dekoracyjne wykonane z przyjemnych w dotyku tkanin, pasujące grafiki lub obrazy. Właśnie w końcowym etapie aranżacji wnętrza warto o nich pamiętać bo to oczywiste, że „dodatki robią robotę”. Zwłaszcza w przypadku, gdy stworzymy bezpieczną kolorystyczną i modelową bazę to dodatki nadadzą pożądanego charakteru w danej przestrzeni. Dzięki temu, że elementy dekoracyjne stanowią uzupełnienie całej aranżacji i nie są nadrzędną częścią budżetu możemy je zmieniać w zależności od naszych potrzeb czy panujących trendów kolorystycznych np. co roku czy co dwa, trzy lata.
PODUSMOWANIE
Wszystkie opisane wyżej etapy zależne są w bardzo dużej mierze od budżetu przewidzianego na daną inwestycję, jest on kluczowy dla określenia zakresu planowanych prac, poziomu cen wybieranych materiałów wykończeniowych jak również dodatków. Mam jednak nadzieję, że informacje w tym wpisie pozwolą Ci na rzeczowe i sprawne przygotowanie się do planowanego remontu/wykończenia domu/mieszkania oraz pomogą Ci w odpowiednim podziale posiadanego budżetu, tak abyś mógł mieszkać pięknie 🙂