Zielony jako motyw przewodni – mieszkanie w odważnej kolorystyce

Kotrbin zielono mi 1024x576

W jakim stylu zostało zaaranżowane to mieszkanie ?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż mamy tutaj połączenie kilku nurtów projektowych oraz akcenty zaczerpnięte ze stylu nowoczesnego jak i industrialnego. Jednakże określenie danego stylu nie jest przecież najważniejsze. Bowiem najistotniejsze jest to, że mieszkanie nabrało charakteru, jest spójne, harmonijne i na pewno unikatowe. A o to chodziło Inwestorce.

Kolor przewodni, który pojawia się w każdym pomieszczeniu, w różnych proporcjach i fakturach to kolor głębokiej zieleni. Ale zacznijmy od samego wejścia do mieszkania. W korytarzu zaprojektowana została duża, pojemna szafa wraz z siedziskiem i panelami tapicerowanymi z tkaniną w odcieniu wspomnianej zieleni. Przestrzeń wąskiego korytarza powiększają nam optycznie drzwi przesuwne z lustrem. Drzwi w stylu industrialnym zmieniają nieco charakter pomieszczenia i nadają mu dodatkowego, ciekawego wyrazu. Za drzwiami kryje się przytulna sypialnia. Jedna ze ścian pokryta została fototapetą z wizerunkiem lasu w kolorystyce spokojnej zieleni. Do tego proste łóżko, a za nim panele tapicerowane tworzące jednocześnie miękki zagłówek. Oświetlenie z delikatnym powiewem stylu industrialnego, prosta aczkolwiek nie nudna, pojemna szafa i całe pomieszczenie stanowi oazę do wieczornego relaksu przy dobrej książce. Tapeta w nienachalny sposób ożywia przestrzeń i nadaje niepowtarzalny klimat.

Strefa dzienna to półotwarta kuchnia, która powstała po wyburzeniu części ścian działowych. Kuchnia łączy się  z dużym, jasnym salonem. Oświetlenie i komoda są w charakterze industrialnym, natomiast szafka rtv swoim wyglądem przywołuje nam czasy PRL. Ściana na której powieszony został telewizor została ozdobiona tynkiem strukturalnym o wyglądzie betonu i podświetlona pasem Led. Salon podzieliliśmy na dwie strefy: wypoczynkową z wygodnym narożnikiem oraz na jadalnianą, z okrągłym, rozkładanym stołem i komodą. Jedna ze ścian pokryta została białymi płytkami gipsowymi o wyglądzie cegieł. Dzięki białemu kolorowi wykończenie ściany nie jest nachalne a jednak urozmaicone poprzez wprowadzenie dodatkowej faktury. Całe wnętrze części otwartej mieszkania czyli korytarz, kuchnia i salon to balans między nowoczesnością, elementami industrialnymi i akcentami retro.

Czy każdy dobrze będzie się czuł w takim wnętrzu? Czy każdemu się ono spodoba?

Pewnie nie, aczkolwiek aranżacja mieszkania i projekt to sprawa bardzo zindywidualizowana. Uważam, że nie trzeba stricte przywiązywać się do obowiązujących trendów – gdyż one podobnie jak moda kiedyś się zmienią. Dobrze jednak jest je mieć na uwadze bo mogą one nieść za sobą ciekawe rozwiązania techniczne i materiałowe. Jednakże aktualne trendy nie muszą stanowić bazy do koncepcji projektu wnętrza, gdyż to przecież jego przyszli użytkownicy mają się w nim dobrze czuć i to dla nich sporządzany jest projekt. Architekt wnętrz musi być jak  kameleon – czyli powinien umieć dostosować się do danej sytuacji i klienta. Jedni będą woleli aranżacje typowo w klimacie nowoczesnym, rodem z pierwszych stron gazet magazynów wnętrzarskich a inni klienci będą woleli postawić na tradycyjne rozwiązania opatrzone liftem obecnych trendów lub nurtem innego stylu np. industrialnego czy modern classic. Indywidualne podejście do klienta to m.in. spełnienie jego oczekiwań stylistycznych, utrzymanie projektu w spójnej charakterystyce oraz doradztwo w kwestii różnych rozwiązań technicznych i wizualnych.

Wracając jednak do prezentowanego projektu, została do omówienia łazienka.

Tutaj motyw przewodni stanowi tapeta (w specjalnej technologii, przeznaczona właśnie do wykończenia stref tzw. mokrych) umieszczona na ścianie za prysznicem. Taka tapeta to ciekawy pomysł na okładzinę ścienną na jedną ścianę w łazience zamiast tradycyjnych płytek. Szafka pod umywalką oraz szafa wysoka to projektowane meble do wykonania przez stolarza na wymiar. Ta druga pomieści w sobie niezbędne środki czystości, ręczniki, miski itp. rzeczy, które często przechowujemy w łazience a nie ma gdzie ich schować, tutaj problem zostaje rozwiązany. Fronty mebli łazienkowych w kolorze głębokiej zieleni oraz akcent w postaci drewnianych lameli na jednych drzwiach szafy oraz na części ściany za wc. W związku z tym, że kolor zielony gra w tym pomieszczeniu „pierwsze skrzypce” to płytki na podłodze i ścianie pozostają w naturalnych odcieniach szarości i delikatnego beżu. Wszystkie kolory oraz odcień drewna komponują się ze sobą pozwalając zieleni wyjść na pierwszy plan. Oświetlenie podzielone zostało na dekoracyjne i podstawowe. Dekoracyjne – umieszczone koło lustra jako zwieszana lampa z żarówkami w klimacie retro, a podstawowe na suficie w postaci plafonów w czarnej oprawie.

Podsumowując, w kwestii aranżacji mieszkania czy domu nie musimy sztywno trzymać się obowiązujących trendów a raczej iść za głosem intuicji i naszych osobistych upodobań, tak aby dobrze się czuć w danym wnętrzu.

Nowoczesny, industrialny, retro, a może jeszcze inny ? W jakim stylu Ty chciałbyś zaaranżować swoje mieszkanie/dom?

Przewiń do góry