Projekt łazienki w bloku. Jak zrobić to dobrze. Poradnik.

Przed Tobą wykończenie nowej łazienki lub remont obecnej ?

Poniżej opracowałam poradnik – 9 kroków do wymarzonej łazienki, w którym znajdziesz opisane poszczególne etapy przygotowania się do samodzielnego remontu łazienki.

Pamiętaj, aby zadbać o kwestie zarówno funkcjonalne jak i wizualne. Przygotuj sobie różne inspiracje, czy to zdjęcia z ekspozycji  w sklepach budowlanych lub wnętrzarskich, czy też  zapisane grafiki z wyszukiwań  w sieci.

Dlaczego wykończenie lub odnowienie łazienki uważa się za jedno z najtrudniejszych pomieszczeń do remontu?

Wynika to zazwyczaj z małej powierzchni tego pomieszczenia względem ilości elementów, które muszą się w nim zmieścić, ułożonych dodatkowo w funkcjonalny sposób tak, aby codzienne korzystanie z nich nie było udręką. Trudności przysparza też fakt, że wybór urządzeń jest ogromny, przez co tracimy dużo czasu na wyszukiwanie i analizy a oprócz tego często wysokie ceny produktów nie ułatwiają nam tego zadania. Jak łazienka to też dużo kwestii technicznych, które musimy rozważyć już na etapie planowania. Zatem kluczem do powodzenia inwestycji jest dobry projekt. Przewidywanie oraz zaplanowanie prac pozwoli nam uniknąć wielu wpadek, błędów i konieczności późniejszych poprawek. No to zaczynamy.

Krok 1 – Inspiracje i potrzeby !

Jak już wspominałam, w pierwszym etapie powinieneś skupić się na wybraniu: ogólnej stylistyki pomieszczenia, kolorów przewodnich, układu wyposażenia i możliwości ich montażu w Twojej łazience. Możesz przeglądać inspiracje w Internecie lub udać się do salonów wyposażenia łazienek i zobaczyć najnowsze trendy i funkcjonalne rozwiązania.

Krok 2 – Wymiary i układ przestrzenny

Podstawą do dobrego projektu łazienki jest bardzo dokładny pomiar wszystkich ścian i wysokości pomieszczenia. Rozrysuj układ na kartce, podpisz długości ścian, zaznacz miejsce drzwi oraz wszystkie wyprowadzenia przyłączy wodno – kanalizacyjnych, punkty elektryczne ( gniazda i wyprowadzenia na oprawy ścienne i sufitowe) oraz lokalizację grzejnika łazienkowego. Następnie zastanów się, w oparciu o narysowany układ, nad możliwościami i potrzebami funkcjonalnymi.  Czy wolisz prysznic czy wannę ? Czy decydując się na wannę będzie możliwość wygodnego korzystania  z reszty sprzętów sanitarnych? Czy masz miejsce/chcesz mieć bidet ? Gdzie przewidujesz miejsce na umywalkę ? Czy jest miejsce/potrzebujesz szafki na ręczniki, kosmetyki itp. ? Gdzie będzie stała pralka ?  Może trzeba rozważyć przeniesienie pralki np. do garderoby lub korytarza i umieszczenie jej w zabudowie  meblowej żeby zaoszczędzić kilka centymetrów w małej łazience. Jakie lustro preferujesz – wiszące/klejone ? Prostokątne czy okrągłe ? Z podświetleniem Led czy bez ? Jaki system montażu miski ustępowej wybierasz – stojąca czy wisząca na stelażu ?

Poniżej, zobaczysz na grafice jakie są minimalne wymagania co do lokalizacji sprzętów sanitarnych i zachowania odpowiedniego miejsca przed nimi, aby w wygodny sposób z nich korzystać.

Zapoznaj się też z nowinkami technicznymi. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych rozwiązań technicznych i stylistycznych poprawiających komfort użytkowania łazienki oraz maksymalnie wykorzystujących możliwości aranżacyjne. Kabiny prysznicowe walk-in lub tworzone na wymiar, armatura montowana podtynkowo, miski ustępowe myjące i wiele innych.

Krok 3 – Budżet

Teraz przyszedł czas żeby pomyśleć o budżecie. Jego wysokość będzie decydować o tym, na jakie rozwiązania techniczne możesz sobie pozwolić oraz w jakim przedziale cenowym będziesz szukał urządzeń sanitarnych, armatury oraz materiałów wykończeniowych. Oczywiście powinniśmy pamiętać, że łazienka to bardzo często używane pomieszczenie w ciągu dnia oraz o tym, że prędzej wymienisz pralkę na nową, gdy stara po dwóch latach gwarancji się popsuje, niż będziesz rozkuwał płytki, żeby wymienić wannę w zabudowie. Dlatego też trzeba pomyśleć o odpowiednim podziale budżetu, tak aby te części, nazwijmy to stałe, były o odpowiedniej jakości i wytrzymały następnych kilka lat.

Krok 4 – Instalacje

Po wyborze armatury i urządzeń sanitarnych przychodzi czas na przygotowanie instalacji. Sprawdź, czy istniejące instalacje  wodno – kanalizacyjne są w odpowiednim miejscu, jeśli wymagane jest jakieś przesunięcie zleć to najlepiej ekipie fachowców. Zastanów się również nad lokalizacją gniazd elektrycznych, włączników i wyprowadzeń elektrycznych na oprawy oświetleniowe. Zwróć uwagę, czy w łazience będzie odpowiedni podział oświetlenia na: ogólne, punktowe i dekoracyjne. Przemyśl też, czy wszystkie sprzęty elektryczne, których będziesz używał mają odpowiednio umieszczone gniazdo elektryczne.

Na tym etapie też trzeba zdecydować, czy będzie ogrzewanie podłogowe w łazience, ponieważ może mieć to wpływ na późniejszy wybór materiałów na wykończenie podłogi.

Krok 5 – Rozmieszczenie sprzętów sanitarnych

Wiesz już z kroku drugiego jaka jest wymagana wolna przestrzeń przed urządzeniami. Teraz czas zastosować to w praktyce i dodać jeszcze trzeci wymiar czyli wysokości.

Zacznijmy od umywalki. Gdy wybrałeś już czy będzie to umywalka nablatowa, wpuszczana, częściowo wpuszczana, ścienna/wisząca lub może stojąca, teraz należy określić wysokość górnego rantu umywalki. Generalnie przyjmuje się, że jest to wysokość między 80 a 85 cm, jednakże tutaj ogromne znaczenie ma wzrost użytkowników. Przy wzroście ok. 180cm i wyżej może okazać się, że umieszczenie umywalki na wys. 85 cm jest po prostu niefunkcjonalne i korzystanie z takiej umywalki jest nie wygodne. Wtedy musisz dostosować tą wysokość robią przymiarki i sprawdzając co jest najwygodniejsze dla Ciebie. 

Wanna – tutaj zależy jaką wannę wybierzesz, czy będzie to wanna przylegająca do ściany z jednej, dwóch a może z trzech stron lub wanna wolnostojąca – zazwyczaj w mieszkaniach na taką nie ma miejsca ale może akurat Twoja łazienka jest naprawdę duża ?  kto wie;)

Przy umieszczaniu wanny, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej ilości miejsca przed nią.

Jeśli wybierasz prysznic to oprócz jego kształtu (czy ma brodzik czy nie), bardzo ważne dla jego lokalizacji jest to czy ma drzwi rozwierane na zewnątrz, do środka czy przesuwne. W dwóch ostatnich przypadkach problemów z reguły nie ma, natomiast gdy drzwi od kabiny otwierają się na pomieszczenie łazienki, zachowanie odpowiedniego miejsca na ich otwarcie i wygodne wejście do kabiny jest kluczowe.

Miska ustępowa – tutaj mamy do wyboru stojące albo wiszące na stelażach podtynkowych. Rodzajów stelaży jest tak naprawdę wiele. Natomiast pamiętaj o zachowaniu miejsca przed miską oraz po bokach, tak aby można z niej wygodnie korzystać.

Ostatnimi elementami do montażu jest grzejnik (jeśli wybierasz wodno – elektryczny z grzałką to zamontują go przynajmniej w odległości 60 cm od tzw. strefy mokrej czyli np. od prysznica, wanny czy umywalki), lustro i szafki. Szafki zazwyczaj stosuje się podumywalkowe oraz inne wiszące.  Coraz bardziej popularne są robione na wymiar przez stolarza, w których można schować np. pralkę.

Krok 6 – Kolory, styl, płytki czyli projekt wnętrza

Uff, uporaliśmy się już z kwestiami technicznymi, przechodzimy teraz do tej przyjemniejszej dla oka części czyli wyboru materiałów na wykończenie ścian i podłogi. Mogłoby się wydawać, że teraz już będzie z górki, ale nic bardziej mylnego, bowiem wybór rodzajów i kolorów płytek jest ogromny. Możemy wybrać płytki wielkoformatowe rektyfikowane, płytki o średnim rozmiarze, płytki z fakturą, drobne mozaiki jako element wyróżniający, płytki we wzory, matowe, satynowe albo z połyskiem. Na tym jeszcze nie koniec, bo obecne technologie pozwalają na praktycznie całkowitą rezygnację z płytek i zastąpienie ich panelami winylowymi np. na podłodze a na ścianach możemy zastosować tapety lub farby wodoodporne, tynki dekoracyjne o wyglądzie np. betonu. Zatem jak widzisz wybór materiałów jest ogromny.

Co wybrać ?

No właśnie, tu z pomocą przychodzi określony w punkcie 3 budżet i jego podział na armaturę i sanitariaty oraz na materiały wykończeniowe. Po sprawdzeniu cen płytek lub innych materiałów będziesz wiedział, ile możesz przeznaczyć na ta część remontu i w takim zakresie cenowym będziesz mógł wybrać płytki lub np. tapety.

Jakie kolory ?

To już zależy od Twojego gustu i upodobań. Niektórzy lubią monochromatyczne zestawienia kolorystyczne w łazience z ewentualnym ciepłym odcieniem drewna inni z kolei będą szukać np. jednego, mocnego akcentu kolorystycznego. Najważniejsze jest, aby zachować równowagę z uwagi na mały metraż łazienki. Zatem jeśli decydujesz się jakiś fragment ściany podkreślić mocnym kolorem, to reszta pomieszczenia niech pozostanie stonowana. Pamiętaj też o zasadzie 3 kolorów. Chodzi o to żeby w danym pomieszczeniu nie przekraczać wybranej gamy kolorystycznej. Możemy stosować gradację  tych wybranych 3 kolorów, ale nie wprowadzać już czwartego, pamiętając, że biel stanowi tło i nie musi być traktowana jako kolor. Czyli np. decydujemy się na kolory szary, biały i drewno w odcieniu dębowym. Wówczas szary możemy zastosować np. jasny i ciemny. Tak naprawdę wszystko zależy od całej koncepcji. Poniżej możesz zobaczyć jak wykorzystać akcent kolorystyczny z zachowaniem spójności i harmonii.

W wariancie nr 1 na pierwszy plan wychodzi nam ściana z granatowych płytek, poprzecinana chromowanymi listwami dekoracyjnymi. Reszta płytek to biel gładka oraz z fakturą 3d, w połączeniu z dekorem biało – dębowym. Pozostałe drewniane elementy w tej aranżacji zostały właśnie dobrane pod kolor dekoru: mowa tu o podłodze i blacie wokół umywalki oraz części zabudowy meblowej pralki. Wygląd całego pomieszczenia jest spójny i harmonijny, ale nie nudny poprzez zaakcentowanie kolorystyczne jednej ze ścian. Drugi wariant to już bardziej monochromatyczne zestawienie kolorystyczne i bardzie delikatne. Które Tobie bardziej przypadło do gustu ?

Krok 7 – Oprawy oświetleniowe

Masz już wybrane materiały na wykończenie ścian, rozplanowane i podzielone oświetlenie. Teraz musisz zdecydować się na odpowiednie lampy. Zasadą nadrzędną będzie ich klasa szczelności. W okolicy tzw. stref mokrych powinniśmy stosować oprawy hermetyczne o podwyższonej klasie odporności na wilgoć i ewentualnie zachlapanie.   Ważne jest odpowiednie natężenie oświetlenia zwłaszcza w okolicy lustra, natomiast nie powinno ono być skierowane wprost na oczy tylko bardziej w dół, aby dobrze oświetlało twarz, ale nie raziło. Oświetlenie sufitowe może być w formie jednej lampy lub kilku odpowiednio rozmieszczonych.  Niezwykle ważna jest barwa światła wyrażona w Kelwinach (K). Musisz zdecydować czy wolisz bardziej zimną, ciepłą czy neutralną barwę światła. Dobrze jest w obrębie jednego pomieszczenia stosować światło o tej samej barwie.

Krok 8 – Do dzieła !

Gdy wszystko już zostało rozplanowane, wybrane, zakupione przychodzi czas na rozpoczęcie prac. Tutaj albo decydujesz się na wybranego fachowca, ekipę fachowców, albo może sam potrafisz wykonać prace instalacyjno – remontowe. Nie zależnie od wybranego sposobu pamiętaj o zachowaniu kilku zasad:

  • najpierw prace brudne (to oczywista oczywistość ;))  czyli przygotowanie instalacji elektrycznych i  wodno – kanalizacyjnych, generalnie przyjmuje się, że najpierw robimy prace elektryczne a potem hydrauliczne,
  • tynki, sufity podwieszane (jeśli takie występują w Twoim projekcie),
  • teraz dopiero czas na położenie płytek, wykończenie ścian oraz montaż drzwi,
  • na koniec tzw. biały montaż (sprzęty sanitarne) oraz zamontowanie armatury.

Krok 9 – Dodatki oraz „selfie” w nowej łazience ;p

Gdy wszystkie prace techniczno – montażowe zakończone przychodzi czas na ustawienie kilku dodatków, aby wnętrze nabrało „smaku” i było bardziej praktyczne. Mowa tu o koszach, organizerach na przechowywanie drobnych akcesoriów oraz o dozownikach na mydło, wieszakach na ręczniki, stojaku na szczotkę i papier toaletowy oraz o drobnych elementach dekoracyjnych.

Jak wybrać te wszystkie dodatki, aby wnętrze łazienki pozostało spójne ?

Kieruj się nadrzędną zasadą im mniej, tym lepiej. Tak naprawdę wybierz tylko te elementy, które są Ci nie zbędne. Wszystkie te akcesoria niech będą w podobnym stylu np. z jednej kolekcji, która pasować będzie do ogólnego wizerunku i kolorystyki Twojej nowej łazienki.  Jeśli łazienka jest w stonowanych barwach np. biel, szary, drewno możesz dozowniki wybrać w kolorze i co jakiś czas je zmieniać, dzięki czemu Twoja łazienka będzie zawsze zaskakiwać. Natomiast, jeśli na jakiejś ze ścian wprowadziłeś już kolor, to może lepiej akcesoria dekoracyjne pozostawić w neutralnej kolorystyce bieli, beżu lub szarości.  Wybór jest naprawdę duży.

 Podsumowanie

Jeśli dobrnąłeś do samego końca to ogromne brawa dla Ciebie 😉 Mogłoby się wydawać, że remont lub wykończenie takiego pomieszczenia jak łazienka o małym metrażu to „bułka z masłem”. Niestety nic bardziej mylnego. Nagromadzenie spraw technicznych, technologicznych i stylistycznych w łazience sprawia, że nie jest to łatwe zadanie. Jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, rozplanowaniu, określeniu i podzieleniu budżetu można urządzić funkcjonalną i piękną łazienkę.

Podział prac na etapy, świadomość w wyborze sprzętów sanitarnych i ich rozmieszczeniu pozwoli Ci uniknąć wielu błędów, a tym samym dodatkowych nakładów finansowych. Pamiętaj, podstawą jest dobry plan i research, a łazienka Twoich marzeń stanie się rzeczywistością.

Powodzenia 😉

Scroll to Top
Przewiń do góry